Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska, sectio FF – Philologiae

Annales UMCS Sectio FF jest półrocznikiem wydawanym na Wydziale Humanistycznym UMCS. Misją czasopisma naukowego jest publikowanie artykułów tematycznie i metodologicznie zróżnicowanych, lecz znajdujących się w obrębie badań z obszaru nauk humanistycznych głównie w zakresie literaturoznawstwa i językoznawstwa (tak polonistycznego, jak i neofilologicznego), a także nauk o kulturze. Półrocznik stanowi multidyscyplinarną platformę wymiany myśli i integracji badaczy z Polski i z zagranicy zainteresowanych naukami humanistycznymi w różnych aspektach. Nasz półrocznik jest otwarty zarówno dla doświadczonych naukowców, jak i dla autorów młodych będących na początku kariery naukowej, dzięki czemu możliwe jest prowadzenie dialogu międzypokoleniowego oraz zapewnienie różnych punków widzenia na dyskutowane tematy. Istotną kwestią jest także dążenie do umiędzynarodowienia wyników prowadzonych w Polsce badań przez zapraszanie do współpracy z pismem autorów, recenzentów oraz członków rady naukowej z istotnych ośrodków zagranicznych prowadzących badania w zakresie nauk humanistycznych. Od 2018 roku czasopismo publikuje numery tematyczne, które przedstawiają wybrane zjawiska literackie, językowe, kulturowe.

Punkty MEiN: 70


ISSN: 0239-426X
e-ISSN: 2449-853X
Współczynnik odrzuceń nadsyłanych artykułów: ok. 20%

Aktualności

 

Annales UMCS FF – CFP 2024

 

Wartości – aksjologia – kultury

Zapraszamy do nadsyłania propozycji artykułów do numerów tematycznych „Wartości – aksjologia– kultury”.

Dynamiczna rzeczywistość drugiej dekady XXI wieku skłania do myślenia o otaczającym świecie jako sferze ciągłej zmiany, pełnej gwałtownych wydarzeń, zrywającej więzy z tym, co jeszcze niedawno wydawało się tradycyjne i niezmienne. Prowokuje również do zastanowienia się, jak z poczuciem kryzysu aksjologicznego radzono sobie na przestrzeni wieków, na ile wypracowane wówczas sposoby przezwyciężania owego kryzysu otworzyły nowe perspektywy rozwoju kultury, literatury i języka, na ile okazały się pułapką, na ile wreszcie są wykorzystywane we współczesnych działaniach twórczych.

Doświadczane od wielu lat poczucie kryzysu sprawia, iż coraz wyraźniej dają o sobie znać tendencje kulturowe związane z poszukiwaniem stałości. Zachęcamy zatem równie do refleksji nad tym, jakie miejsce na mapie kulturowej zajmowała/zajmuje  w tym kontekście literatura? Jak hierarchie wartości i sposoby wartościowania rzeczywistości funkcjonują w języku?

Chcielibyśmy zaprosić do wspólnego namysłu nad kwestiami dotyczącymi kondycji literatury, kultury i języka zarówno w pespektywie ostatnich lat, jak również w ujęciu historycznym. Interesuje nas refleksja dotycząca aksjologicznych uwarunkowań rozmaitych zjawisk literackich, kulturowych, a także językowych. Pragniemy zaprosić do współtworzenia tegorocznych tomów „Annales UMCS. Sec.  FF”, które koncentrować się będą m.in. wokół zagadnień takich, jak:

  • aksjologia w literaturze polskiej i literaturach obcych (studia przypadków, ujęcia przekrojowe, komparatystyczne);
  • miejsce literatury we współczesnej (pop)kulturze;
  • nagrody (około)literackie jako sposób promowania wybranych wartości;
  • dialogi literatury i sztuki jako dyskusje aksjologiczne;
  • tradycje literackie i kulturowe w zderzeniu ze współczesnością;
  • polityczność literatury/kultury w ujęciu historycznym;
  • przejawy kryzysu i sposoby jego przezwyciężania w kulturze, literaturze, języku;
  • dawne i współczesne przejawy aksjologizacji kultury, literatury, języka;
  • przemiany języka wobec rzeczywistości społeczno-kulturowej;
  • spory o wartości i funkcje literatury na przestrzeni wieków;
  • teorie i metodologie badań literackich, językowych i kulturowych wobec problematyki aksjologicznej;
  • chaos aksjologiczny czy niezmienne staus quo;
  • wartości i sposoby wartościowania zakodowane w języku;
  • zmiany w sposobach i zakresach wartościowania językowego.

Przedstawiony zestaw zagadnień ma charakter otwarty.

Na artykuły czekamy do 15 kwietnia 2024 roku, przyjmujemy teksty w językach kongresowych oraz w języku polskim.

 
Opublikowane: 2024-02-29
 
Więcej ogłoszeń...

Vol 41, No 2 (2023)


Okładka